A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa.

Csongrád megyei HORGÁSZHÍRADÓ-2024. december 19.

Keszegtelepítés zajlott a hét folyamán. Utánajártam a halradar használat szabályozásának, valamint a kormorán gyérítésről is érkezett információ. Természetesen vízállás, időjárás és horgászati tippek is szerepelnek ez alkalommal is.

 Előre bocsájtom, hogy az alábbi összeállítás nagyon szubjektív, egyrészt azokról a dolgokról ejtek szót, amelyek engem személy szerint érdekelnek, másrészt ez egy egyszemélyes küldetés, vagyis könnyen lehet, hogy egy-egy fontos eseményről egyszerűen nem szereztem tudomást. Node ebben az utóbbiban például tudtok segíteni is, ha megírjátok, mi az aminek nézzek utána, akkor igyekszem információkat szerezni és a következő alkalommal arról is szót ejtek.

Ezúttal is a kérdésekkel kezdem, vagyis azokkal az dolgokkal, amikre kíváncsiak vagytok:
1, Főleg a téli időszakban kérdés a halradar használatának tilalma, szabályozása.
Emlékeim szerint a tavalyi évben változott az országos horgászrend, amelybe belekerült a téli időszakban történő halradar használat időszaki tiltása.
Jelenleg az országos szabályozás így szól:
„A halgazdálkodási hasznosító kizárólagos döntési kompetenciája a horgászati célú csónakhasználat, valamint a szonár (halradar) használatának engedélyezése vagy annak tiltása, illetve engedélyezés esetén a használat szabályozása. Amennyiben a halgazdálkodási hasznosító másképp nem rendelkezik, a halradar használata – a november 1. és február 28. közötti vermelési időszak kivételével – engedélyezett.”

Itt ugye két fontos momentum szerepel, az egyik, hogy a halgazdálkodó dönthet az engedélyezésről, illetve, ha nem dönt, akkor a jelölt időszakon kívül használható az eszköz.
Az adott vízterület horgászrendjét ezen szemüvegen keresztül nézve három lehetőség állhat fent.
1, Nincs kitétel a radarhasználatra, ebben az esetben november 1-február 28-ig tilos, egyéb időszakban használható a halradar
2, Teljes tiltás szerepel a horgászrendben
3, Engedélyezés szerepel a horgászrendben, ebben az esetben egész évben használható.
Csongrád megyében például a Mártélyi Holt-Tisza esetében egyértelműen tiltva van a használata, míg a HECSMSZ vízek esetében engedélyezett.
Érdemes azt is tudni, hogy a tiltás horgászati tevékenységhez köti a használatot, vagyis ha SEMMILYEN horgászfelszerelés nincs a csónakban és szeretnénk egy medertérképezést végezni, akkor nem fog belénk kötni a halőr, ám ha horgászunk és a táskánkban ott van a halradar, akkor bizony jogosan jár el, ha ellenőrzéskor felrója nekünk.

martelyi szab

hecsmsz szab

2, A második kérdés, észrevétel az ivadékmentéssel kapcsolatban érkezett, amely feltételezem a Tisza és a Maros árterületén valósulna meg, ideális, hosszan tartó tavaszi árvizes időszak után.
Sajnos az elmúlt években ilyen árvizek nem voltak, de a horgászegyesületi vezetők éves küldöttgyűlésén ez szinte minden évben felvetésre kerül, különösen a csongrádi horgászegyesület vezetői tartják ezt nagyon szívügyüknek. Ezen a megbeszélésen hangzott el, hogy egyrészt a HECSMSZ halőrei összeállítottak már egy olyan listát, amelyen ezek az esetleges ívóhelyek szerepelnek, másrészt zajlik annak a monitorozása is, hogy melyik területet lehetne esetleg alacsonyabb vízállásnál is elárasztani és a visszafolyó fokok tisztítása hol jelentene megoldást.
Az azért problémaként felmerül, hogy nem csak az őshonos halfajok, hanem az idegenhonos halak ivadékai is nagy mennyiségben jelen lehetnek ezekben a kubikgödrökben és például az itt megerősödött busaállományt senki se szeretné visszajuttani a folyóba. Mindenesetre jelen pillanatban ott tart a történet, hogy a szövetség részéről és az egyesületek részéről van szándék és törekvés, hogy egy-egy területen érdemi, ívást elősegítő beruházások történjenek és megvan a személyi állomány is arra, hogy szükség esetén ivadékmentést végezzenek.

TELEPÍTÉSEK

Keszegtelepítés zajlott hétfőn, ahogy a HECSMSZ FB oladalán is beszámoltak róla és ezúttal vegyes méretű keszegek kerültek a vizekbe. Ahogy a fotókat néztem, olyan jó 20 dekástól bő másfél kilós méretűek voltak a halak, leginkább dévérkeszeg, egy-két kóbor bodorkát láttam még. Az Atkai holtágba 12 mázsa került, a MAty-éri víztározóba 4 mázsa. Az autón mind az 5 kád tele volt, de úgy látszik keszegből kevesebbet mernek szállítani, mert pontyból 5-6 mázsa is szokott lenni egy tartályban, de itt olyan 3 mázsa/kád mennyiség jön ki. Nem is baj, jobb az, ha kevésbé törik szállításnál a hal.

241216 Kvegyes 027

241216 Kvegyes 033

241216 Kvegyes 014

241216 Kvegyes 035
241216 Kvegyes 058241216 Kvegyes 070

KORMORÁNGYÉRÍTÉS

Szerdán a Tisza folyó algyői szakaszán folyt a riasztás, a képek tanulsága szerint 3 egyedet sikerült kilőni, de remélhetőleg ezek társai is megijedtek annyira, hogy délebbre költöznek és békén hagyják a mi halainkat.

kormi 02kormi 01

VÍZÁLLÁS, IDŐJÁRÁS

A Tisza folyó vízállása Csongrádnál -118 cm, Mindszentnél -7 cm, Algyőnél 66 cm, Szegednél 91 cm, az elmúlt héthez viszonyítva 10 cm-el magasabb, a Maros  -86 cm-en áll. A Tisza felső szakaszán néhány centis további áradás közeleg, kérdés, hogy Kisköre mennyit enged tovább, nekünk jut-e belőle. Mindkét folyó vízhőmérséklete kevéssel 4 fok alatt van, áttetszősége jó. Az időjárás az én véleményem szerint az átlagosnál melegebbnek ígérkezik, bár lesz nagyobb mennyiségű eső pénteken és jókora szél szombaton, de továbbra is csak a reggeli órákban fagyhat, 5-6 fokos hőmérséklet várható a jövő hét első napjaiban is. Ami jó hír, hogy szombaton lesz a legrövidebb a nappal, onnantól kezdve, ahogy édesanyám szokta mondani, egy-egy tyúklépéssel minden nap hosszabbodik. A légnyomás péntek délutántól, szombat délutánig emelkedni fog, vasárnap még 1017, 1010 között marad, utána viszont kedd délelőttig beesik 1000 körülire, nyilván ez csak az én tapasztalatomra támaszkodik, de én vasárnap koradélutánig, illetve kedd estétől terveznék horgászatot, node kedd ugye karácsony este, szóval szerintem jobb a békesség, ne kedd este menjetek menyhalazni.

vizallas

HORGÁSZATI TIPPEK

Ismételni tudom magam, ám elmondom most is, hogy az előző adásokat ne kelljen feltétlenül visszanézni. A Tiszán lehet keszegezni a vermelőhelyek környékén, Szegeden a Laposon és a Sárgán is,  a Tápé feletti szakaszon illetve Algyőn a 2 híd közötti mély szakaszon.  A pergetés, különösen partról nehéz kenyér, amit lehet próbálni az a fehértői befolyó csatornától lefelé a hidakig az Algyői szakaszon, illetve Szegeden a rakpart alsó szakaszain.
Állóvízek: A Maty-ér elérhető, de igencsak felázott a parti út, a reggeli faggyal, ha bementek, kifele ne sok jóra számítsatok. Én inkább azt javaslom, hagyjátok kint az autót a bajai útnál és inkább gyalogszerrel menjetek be. Így ha felszárad, akkor normális útviszonyok között lehet majd bemenni. A Ságásra, Görbére az menjen, aki bevállalja a szántóföldek közötti sárdagasztást. A Lisztes elejére be lehet menni, mint ahogy Atkára is halőrházig, a Salakos esetében is a csőig jó az út, de például a Fehérpart-Szilvás sok horgászhelye betonúton is megközelíthető.

Biztos vannak olyan információk, amelyeket kihagytam, de ahogy az elején említettem, ez egy bőven szubjektív összeállítás, amely azonban formálható, így írjátok meg nyugodtan kommentben, hogy mi az, ami titeket érdekel, vagy akár konkrét eseményekről is értesítsetek és a jövő heti alkalommal beszámolok róla!

Köszönöm a figyelmet!

Görbüljön a bot, jó pecázást a hétvégére, a jövő hétre horgásztársak!

Szeretnéd tudni, ha új hírünk van?

© 2020 fishinfo.hu I horgászportál, horgászhírek, tippek, trükkök, receptek, horgászfelszerelés, versenybeszámolók

Facebook

Feliratkozás hírlevélre

Untitled 1