Pergethetnek-e a gyerekhorgászok Csongrád megyében, miért nincsenek lebetonozva a horgászvizek bevezető útjai, mekkora költség a vízpótlás és mi a helyzet a Maty-ér hasznosításával, ezekkel az általatok feltett kérdésekkel kezdem, majd a szokásos rendezvényajánló után a szubjektív előrejelzésekre, horgászati tippekre is kitérek.
Tudnotok kell, hogy az alábbiakban arról ejtek szót, amelyek engem személy szerint érdekelnek, illetve kellő mennyiségű információval rendelkezem róluk, így könnyen lehet, hogy egy-egy fontos esemény kimarad. Lehet ám ez az összeállítás közös, írjátok meg, mi az aminek nézzek utána, mi az ami történni fog, szerzek információkat és így alkalomról-alkalomra egyre inkább olyan lesz ez a híradó, amelyet szívesen néznétek.
PERGETHET-E A GYEREK CSONGRÁD MEGYÉBEN?
Csongrád megyében két féle gyerekjegy váltható, közös bennük, hogy 3 és 15 éves kor között váltható ki és ezen jegytípussal csak felnőtt kíséretében horgászhat a gyerek. Az úszós területi jegy egyértelműen csak úszós készség használatára jogosít, az ára is ennek megfelelően nagyon alacsony, 2200 Ft. Méretkorlátozással védett hal nem is tartható meg vele.
A másik jegytípus az érdekesebb számunkra, az pedig az Éves Általános Gyermek területi jegy, ahol annyi a kitétel, hogy egy darab horgászkészség alkalmazható, legfeljebb 1 db, háromágú horoggal szerelve.
Ezzel a jegytípussal úszózni, fenekezni, kuttyogatni, mártogatni és pergetni is lehet és 15 db nemeshal is hazavihető. Pergetés esetén a wobbleres peca a szűk keresztmetszet, ott bizony akkor járunk el szabályosan, ha a kéthorgos csalikról az egyik horgot eltávolítjuk. 7200 Ft-ba kerül ez a jegy egyébként és az összes HECSMSZ által kezelt vízterületre érvényes.
Ifjúsági jegyhez vizsgázni kell és erre 10 éves kor felett van lehetőség. Ott már ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a felnőtt horgászoknál.
MIÉRT NINCSENEK LEBETONOZVA A HORGÁSZVÍZEKHEZ VEZETŐ UTAK?
Ti kérdeztétek, hogy az Atkai holtág parti útja miért nincs lebetonozva, miért nem lehet szilárdburkolatú úton megközelíteni. Jogos, vagy kevésbé jogos, hogy a horgászhelyünket a lehető legkényelmesebben szeretnénk elérni, kedvezőtlen időjárási viszonyok között is, döntse el mindenki maga, hogy neki mi a fontos.
Személyes véleményem az, hogy a horgászati terhelés így is már rettenetes a legtöbb horgászvizen, nincs tél, nem fagynak be a vizek, tehát az a téli 1-2 hónap nyugalom sincs meg a halaknak, mint régebben. Az egyre ritkább esős időszak az, amikor legalább a holtágak egyes részei békén vannak hagyva, vagyis én nem bánom, hogy nincs körbe betonút, arról nem is beszélve, hogy ezzel a horgászvizek természetközelisége is nagyot csorbulna. Az Atkai holtág egyébként a Körös-Maros Nemzeti Park területéhez tartozik, a sátrazás sincs megengedve, így egy útépítéssel járó környezeti beavatkozás engedélyezésére, azt gondolom, kevés az esély. Ám ha engedély lenne is, az út nem a vízkezelő tulajdona, ott önhatalmúan nem ruházhat be, amennyiben meg is egyezne a tulajdonosokkal, akik belemennek az útépítésbe, akkor se kerülne a tulajdonába, vagyis el lehet költeni néhány milliót az útra, de mégis miért, hogyan, ha nem az övé.
Az Atkai holtág külső íve egyébként 6,63 km hosszú, egy alap útszélesség, ha csak egysávos, akkor is 4 m, nyilván nem kértem árajánlatot, de 3-5000 Ft-os négyzetméter árakat találtam interneten, 3000 Ft-al számolva a 26 520 m2 út durván 80 M Ft. Szóval ez nem egy kis beruházás lenne. Ugyanez a helyzet egyébként az összes víznél, a Sárgásnál, Görbénél, mezőgazdasági területek között fekszik, ott is több tulajdonos van és már az engedélyezésnél elvérezhet a dolog.
Én nem szeretném a természetközeliséget elveszteni
Csak a külső ív, az Atkai holtágon 6630 m
MARAD-E SPORTVÍZ A MATY-ÉRI VÍZTÁROZÓ?
No és akkor még egy kérdés, mégpedig hogy a Maty-éri víztározó marad-e a jövőben is sportvíz.
Igazából azt gondolom, hogy a Maty-ér nem sportvíz, hiszen váltható rá olyan napijegy, amellyel engedélyezett a halelvitel, az pedig, hogy a vízkezelő éves jegyet csak sportcélút ad ki, nem jelenti azt, hogy nem kerül ki hal a vízből.
Kezd átalakulni a horgászat, egyre többen nem a halért, hanem az élményért horgásznak és a Maty-ér ennek az igényeknek maximálisan megfelel. A telepítési beszámolók alapján a többi vízhez képest kisebb mennyiségű állománypótlással is nagyon jó halállománya van és jókat lehet horgászni mind a versenyeken, mind a horgászoldalon. Amikor drasztikusan megemelkedtek a halárak és nem 800 Ft, hanem 1500 Ft 1 kg ponty ára a termelőknél, de a keszeg se olcsóbb, cserébe sokkal ritkábban hozzáférhető, szóval ezzel a halárakkal arra lehet számítani, hogy az éves jegytípusok elvihető halmennyiségei egyre csökkeni fognak, hiszen a gazdálkodás nem tud egyébként rentábilis lenni.
Szóval én nagyon meg lennék lepődve, ha változás történne a Maty-ér gazdálkodásában, inkább arra számítok, hogy más megyei víznél is megszűnhet a halelvivős éves területi jegy.
Aktuális hírek, információk
Január 31-e van, a mai napon lejárnak a 2024-es jegyek, a fogási naplókat viszont február 28-ig elég, ha leadjuk. Fontos tudni, hogy ott kell leadni, annál az egyesületnél, ahol kiváltottuk.
Februárban kezdődik a csuka fajlagos tilalmi ideje, ebben az évben február 3., hétfőtől március 31. hétfő 24 óráig tart. Jó tudni, hogy egyes egyesületi vizeken ehhez kapcsolódóan egyéb szabályok is életbe léphetnek. A szegedi Medencés kikötőben például a csuka tilalmi idejének kezdetétől a süllőtilalom végéig a rablóhalas horgászat minden válfaja tiltott. Nem szeretem a tulzó szabályokat, ezzel azonban nagyon egyetértek, ugyanis egyszerűen annyit változott a klímánk már, hogy egyszerűen hamarabb ívnak a halak. A kikötőben a múlt héten fogott sügerek pocakja hihetetlenül duzzadt volt az ikrától, így én rá is hagytam a sügérpecát, inkább békén hagyom őket most, hogy a jövőben is horgászhassak érdemben rájuk.
Pocakos sügéranya, én már nem horgászom rájuk egy ideje
VÍZPÓTLÁS
A Salakos csatorna vízpótlásáról volt egy tájékoztató a HECSMSZ Facebook oldalán, amelyen azért elgondolkodtam. 145 800m3 víz került a csatornába beszivattyúzásra, ez egy 5 hektáros, sekély vízű csatorna, amelynek a vízpótlása 30 Ft/m3-es vízárral számolva több mint 4M forintba került. Minden horgászvízből sok víz, méterek hiányoznak. Amennyiben maradnak az aszályos időszakok, nem a hal, hanem a víz lesz az, amelynek a pótlása a legnagyobb költséget fogja jelenteni a tógazdáknak.
Szeged második legnagyobb egyesülete a Szőke Tisza horgászegyesület, zárszámadó és tisztségviselő újító közgyűlését február 17-én hétfőn, 17 órától tartja a Déri Miksa műszaki Technikumban, amely a Kálvária tér 7. szám alatt található.
Az egyesület tagjainak azt javaslom, menjenek el, ott lehet feltenni azokat a kérdéseket, amelyekre választ online fórumon nem kaptok. Ott a közgyűlésen tessék felszólalni, elmondani a javaslatokat, pont ez a lényege ennek az eseménynek.
VÍZÁLLÁS, IDŐJÁRÁS
A Tiszán egy kisebb árhullámban vagyunk benne, egyelőre még nem zavarosodik Jelenleg a folyó vízállása Csongrádnál -10 cm, Mindszentnél 67 cm, Algyőnél 116 cm, Szegednél 125 cm, lassú áradás várható, a Maros --86 cm-en áll. Mindkét folyó vízhőmérséklete emelkedő tendenciát mutat, a Tisza 3,8 fok, a Marosra 6,5 fokot írnak, amin azért csodálkozom kicsit. Az időjárás tekintetében kaptunk pár nap tavaszt, ám a következő héten visszatérnek az éjszakai fagyok és napközben is csak 5-6 fog várható, vagyis lehet pecázni, de tessék visszavenni a téli gúnyát, meg ne fázzatok.
HORGÁSZATI TIPPEK
A Tisza folyóról csodaszép süllők fogásáról számolt be egy szerencsés és ügyes kezű horgásztársunk, vagyis a süllőzést az áradó víz ellenére érdemes próbálgatni, persze elsősorban pergetve, csónakból. A keszegek egyre inkább étvágyuknál vannak, mind az algyői hidaknál, mind Szegeden a Laposon szépen lehet zsákmányolni belőlük. Ez a kis áradás és pár fokos melegedés még nem mozdítja el őket a vermelőkből, így a partszéli peca vagy a sekélyebb vízű horgászhelyek szerintem még nem működnek.
Az állóvizekről is kaptam jó híreket, a Maty-éren persze mindig lehet halat fogni, de az Algyői tavakon is fognak pontyokat a horgászok, sőt a Lisztesről egyenesen fantasztikus fogásokról számoltak be a pecások, a melegedéssel kiszaladt a hal a sekélyebb szakaszokra és nyári tempóban lehetett fogni a pontyokat. Persze illett finomabb felszereléssel horgászni, de a method végszerelék is a kisebb pop-up nagyon jól működött.
Biztos vannak olyan információk, amelyeket kihagytam, de ahogy az elején említettem, ez egy bőven szubjektív összeállítás, amely azonban formálható, így írjátok meg nyugodtan kommentben, hogy mi az, ami titeket érdekel, vagy akár konkrét eseményekről is értesítsetek és a jövő heti alkalommal beszámolok róla!
Köszönöm a figyelmet!
Görbüljön a bot, jó pecázást a hétvégére, a jövő hétre horgásztársak!